Neexistuje niečo ako dokonalá padelová raketa, avšak určite je raketa, ktorá bude tá najlepšia pre vás. Prinášame päť tipov, ako si ju vybrať. Najdôležitejšími faktormi sú vaša hráčska úroveň a tiež to, ako vlastnosti rakety vplývajú na vašu hru.
- Raketa musí zodpovedať úrovni hráča
Vo všeobecnosti hovoríme o troch úrovniach:
- začiatočník,
- pravidelný hráč,
- pokročilý alebo profesionál.
Ak hrávame s protihráčom rovnakej hráčskej úrovne, na začiatku k nám loptička bude prichádzať pomalšie. Postupne sa úroveň a rýchlosť hry bude zvyšovať, pribudnú tiež spodné rotácie či topspiny. Každá úroveň predstavuje inú rýchlosť a váhu loptičky. Výrobcovia označujú svoje rakety podľa týchto úrovní, malo by teda byť pre vás jednoduché nájsť si tú správnu raketu.
- Odolnosť
Keďže raketou udierame do loptičky, musí skombinovať prvky nízkej hmotnosti, pružnosti a tvrdosti. Zloženie rakety preto predstavuje ideálnu zmes materiálov rozličnej odolnosti a trvácnosti.
Hoci zvonka môže pôsobiť ako jednoliaty kus, padelová raketa má tri časti:
Rám alebo profil (frame) – časť obklopujúca úderovú plochu, dáva rakete pevnosť a silu;
Úderová plocha (impact surface) – najdôležitejšia časť, miesto, kde zasahujeme loptičku, v závislosti od jeho zloženia budeme mať pri hre odlišný pocit aj výkon;
Trup (shaft), obvykle obmotaný gumou, prípadne samotné držadlo (grip), kde raketu držíme.
Mnohé rakety na trhu dnes majú rámy z karbónového vlákna, aby sa dosiahla tá najlepšia kombinácia pevnosti, trvácnosti a nízkej hmotnosti. Rám je zároveň časť najviac vystavená nárazom, keď sa snažíme o údery v blízkosti stien alebo pri zemi. Veľa modelov preto má umelohmotný chránič, priskrutkovaný alebo prilepený v hornej časti rakety.
Najmä pre začiatočníkov je chránič vhodným doplnkom, časom sa však zvykne uvoľniť. Rakety pre pokročilejších hráčov, ktorí už toľko nenarážajú raketou do stien, sa preto zvyknú vyrábať bez chrániča. Nováčikovské rakety sú tiež navrhnuté tak, aby boli odolnejšie voči nárazom. Potešujúcou správou je, že si stále zachovávajú nižšiu cenu, aby boli dobre dostupné pre začínajúcich padelistov.
Vo všeobecnosti sú padelové rakety krehkejšie než tenisové, ktoré majú tvrdé rámy s ľahko nahraditeľným výpletom. Padelové rakety sú vyrobené z mäkkých komponentov, čo sa intenzívnym používaním alebo nárazmi môžu poškodiť. Vtedy je padelovú raketu ťažké opraviť.
- Tvrdosť – poznaj svoju silu
Úderová plocha padelovej rakety je pevná a s dierami, ktoré uľahčujú údery vo vzduchu. Táto plocha môže byť tvrdá alebo mäkká a značne podmieňuje výkon rakety.
Mäkšia raketa údery zosilní, pretože má väčšiu pružnosť a dodá tak loptičke extra energiu. Na druhej strane s ňou máte nižšiu kontrolu. Tento typ rakiet vám pomôže ubrániť sa na koncovej čiare kurtu (údery dosiahnu na druhú stranu) a získate silu na voleji. Mäkké rakety samozrejme vydržia kratšie než tvrdé, pretože mäkšie materiály sa ľahšie opotrebujú.
Tvrdá raketa vám pri hre dá kontrolu a silu. Kladie však na vás väčšie nároky, pretože je ňou ťažšie odraziť loptičku, čo musíte kompenzovať silou vyvinutou vašou rukou. Potrebujete preto mať dobrú techniku a optimalizovať údery.
Je pomerne náročné radiť začiatočníkom ohľadom tvrdosti rakety. Napríklad žena potrebuje mäkšiu raketu než muž, ktorý je silnejší. Keď už ste pokročilejším hráčom, mali by ste voliť raketu podľa toho, aká tvrdosť rakety vyhovuje vášmu štýlu hry.
Úderová plocha je najčastejšie vyrobená z materiálov EVA (tvrdé) alebo FOAM (mäkké) a následne pokrytá rozličnými materiálmi v závislosti od výrobcu, najmä sklolaminátom a karbónovým vláknom.
Téme úderov sme sa venovali počas nášho trénovania vo Švédsku. Pripravili sme niekoľko inštruktážnych videí, ktoré vám poskytnú jednoduchý prehľad najčastejších úderov pri padeli.
- Hmotnosť: ťažké môže byť výhodou
Rakety rozdeľujeme na ľahšie (do 375 gramov) alebo ťažšie (nad 375 gramov). Neexistuje ideálna hmotnosť rakety, ale raketa s ideálnou váhou pre konkrétneho hráča. Každý typ rakety poskytne vášmu úderu iný výkon a treba si vybrať podľa toho, čo potrebujete.
Treba si tiež uvedomiť, že hoci s ľahkou raketou sa budete hýbať jednoduchšie a rýchlejšie (vhodné pre voleje), zároveň stratíte silu v úderoch, najmä keď sa unavíte. S ťažšou raketou sa budete ťažšie pohybovať, no dosiahnete silnejšie údery. Kľúčovým pre zvládnutie hmotnosti rakety bude, ako je v rakete táto hmotnosť rozložená, čo uvidíme pri nasledujúcom tipe: vyváženie.
Skúste hrávať s čo najťažšou raketou, pokiaľ je to ešte komfortné. Znie to ako protirečenie, avšak čím má raketa väčšiu hmotnosť, tým väčšiu silu pri údere prenesiete do loptičky, hoci rukou vyviniete úsilie menšie. Okrem toho pri rovnakom používaní ťažšia raketa vydrží dlhšie ako ľahšia.
- Vyváženie
Pri padelovej rakete vyváženie indikuje bod, v ktorom je hmotnosť rakety koncentrovaná na jej vertikálnej osi.
Vyváženie môže byť:
Vysoké (high) – tieto rakety nazývame „big heads“, pretože majú hmotnosť sústredenú v hlave v hornej časti. Hoci vážia menej, umiestnenie hmotnosti ďalej od dlane vytvára pocit, že vážia viac. Tento typ rakety vám dá veľkú silu, ale môže preťažiť zápästie, keďže váha je posunutá ďalej a musíte teda vyvíjať viac úsilia, aby ste raketu udržali. Tieto rakety obvykle majú v hornej časti diamantový tvar.
Stredné (middle/balanced) – hmotnosť je situovaná bližšie k držadlu, čím získate lepšie držanie rakety a teda viac kontroly, ako aj úľavu pre zápästie. Tieto rakety obvykle majú tvar slzy, niektoré modely môžu byť okrúhle.
Nízke (low): hmotnosť je veľmi blízko k držadlu a to vám dá vynikajúcu kontrolu, keďže dlani sa bude jednoduchšie pracovať s váhou. Na druhej strane stratíte silu pri volejoch a obranných úderoch. Tento typ používajú skúsení hráči s výborným dotykom a hoci to znie ako protirečenie, odporúča sa aj začiatočníkom, pretože pri ňom majú lepšiu kontrolu. Väčšinou sú okrúhleho tvaru.
Ak s padelom práve začínate, radíme vám, aby ste si vybrali podvyváženú raketu (kategória nízke vyváženie) a s okrúhlym tvarom, vďaka čomu budete ovládať raketu vy a nie ona vás. Okrúhly tvar hlavy navyše rozširuje tzv. sweet spot (prirodzený a najlepší bod úderu na ploche rakety) a ľahšie sa vám udiera. Ak ste pravidelný hráč a poznáte svoje slabiny, odporúčame vám zvoliť si raketu, čo pomôže korigovať chyby, ktoré pri hre robievate, v zmysle vyváženia a formy, ako sme vysvetlili vyššie – diamantový tvar má vyšší sweet spot, dodáva vám silu, čo si vyžaduje z vašej strany väčšiu kontrolu a lepšie ovládanie rakety.
Pokiaľ ide o hrúbku, padelové rakety nemôžu presiahnuť 38 milimetrov. Jednotlivé modely sa pohybujú medzi hrúbkou 36 až 38 milimetrov, niektoré majú odlišnú hrúbku na ráme a na úderovej ploche.
Zhrnutie
Pamätajte, že nie každá raketa sa vám bude hodiť. Hráč potrebuje taký model, ktorý vyhovuje jeho alebo jej fyzickým predpokladom a zodpovedá dosiahnutej hráčskej úrovni. Ako sa časom budú vaše zručnosti rozvíjať, budú sa meniť aj očakávania, ktoré máte ohľadom výkonu rakety. Vyššie popísané zásady vám potom uľahčia výber vašej ďalšej padelovej rakety.
Pomohol vám tento článok pri rozhodovaní, akú raketu zvoliť? Napíšte vaše postrehy v diskusii nižšie, prípadne si pozrite, ako sa padel učia hrať tenisové hviezdy Djokovič či Nadal.
Zdroj: The Poppadel.com Blog