KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

PRAVIDLÁ A HRA

Máte radi tenis a viete akými pravidlami sa riadi? Výborne, v tom prípade viete ako počíta aj padel! Hra má však svoje špecifiká a v tejto časti vám ich všetky priblížime.

Základný prehľad

 • Servis: Oba servy, prvý aj druhý, sa podávajú zospodu
 • Údery: Forehand, backhand, voleje a smash - väčšina úderov sa hrá rezane
 • Bodovanie: Body sa počítajú presne tak, ako na tenise
 • Loptička: Veľmi podobné tenisovým, občas sa používajú aj tie
 • Raketa: Je z tuhého materiálu bez strún, je dierovaná aby zmenšila odpor vzduchu
 • Steny: Sú súčasťou hry, primárne sa lopty odrážajú od sklenených častí

Servis

Narozdiel od tenisu, servuje sa vždy zospodu. Pri prvých dvoch servisoch sa lopta nemôže dotknúť pásky na siete (tzv. prasa) a ak sa tak stane, tak sa servis opakuje. Prvý servis v hre sa vždy začína z pravej strany kurtu a počas hry sa následne strany menia. Servujúc hráč stojí za čiarou deliacou servis pole, napravo alebo naľavo od stredovej čiary. Loptu pustí na zem, tá sa odrazí a hráč ju musí trafiť pod úrovňou svojho pása. Loptička musí diagonálne preletieť do servis pola na súperovej polovici, kde sa odrazí od zeme. Lopta môže pokračovať a odraziť sa od steny, ale až potom ako sa dotkne zeme.

Hra

Padel sa takmer vždy hrá vo štvorici (tzv. doubles), ale vedia si ho zahrať aj dvaja hráči. Lopta na hráčovej polovici sa môže odraziť od zeme len raz. Hráč si môže vybrať či si loptu nechá padnúť na zem alebo zahrá volej. Pokiaľ sa rozhodne loptu nechať odraziť od zeme, tak dopad musí byť čistý bez toho aby sa predtým lopta dotkla steny, v opačnom prípade bod získava súper. Po odraze od zeme sa lopta môže dotknúť stien ľubovoľný početkrat predtým, ako je odohraná na druhú stranu. Hráč má možnosť odohrať príjmanú loptu hneď po odraze od zeme alebo ju môže streliť aj o vlastnú stenu, tak aby preletela na súperovú stranu. Ak lopta padne lopta padne na zem dvakrát alebo sa odrazí od sieťovanej steny predtým ako je zahraná naspať, tak súper získava bod. Stáva sa aj to, že lopta preletí ponad 4 metrovú ocelovú stenu kurtu, väčšinou ide o plusový bod pre súpera ale v padeli sa uplatňuje možnosť vybehnúť mimo konštrukcie kurtu a loptu vrátiť do hry. Ak chcete vedieť ako to vyzerá v praxi, pozrite si toto VIDEO.

Bodovanie

Bodovanie v padeli je také isté ako v tenise - rátajú sa body 15, 30, 40 a hra, zhoda 40-40 ostáva. Dve čisté hry alebo game sú potrebné na získanie setu. Padelové zápasy sa najlepšie hrajú na tri víťazné sety. V prípade zhody 6-6 sa hrá tiebreak, ktorý pozostáva zo sedem víťazných bodov, medzi ktorými musí byť rozdiel dva body. Pokiaľ sa pred zápasom hráči dohodnú, tak miesto tretieho setu sa môže hrať len tie break.

Viac info nájdete na tejto stránke - Ako hrať padel - prehľad všetkých úderov.

Galéria

Novinky

VIEW ALL -
 • in Technology

  Takto sa darí smart inováciám vo svete padelu

  Padel je “smart”, a preto sa otvára moderným technológiam. Má povesť inovatívneho športu, schopného spájať to najlepšie z viacerých svetov. Do našich životov preniká stále viac technologických noviniek a aj padelová komunita hľadá inovatívne spôsoby, ako propagovať tento po celom svete rýchlo rastúci šport. Predstavíme vám tu unikátny start-up a zá...
 • in História a súčasnosť

  Francúzi vedia ako spopularizovať padel

  Prvý kontakt s padelom v ľuďoch zanecháva výborný pocit a prebudí záujem o túto zábavnú hru. Dokáže sa však padel časom dostať z okrajovej pozície a byť športom, ktorý poznajú v každej domácnosti? Francúzi ponúkajú odpoveď na túto otázku. Určite viete, že v susednom Španielsku padel už dávno prekonal všetky očakávania a umlčal skeptikov. Ide...
TOP