KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

PRAVIDLÁ A HRA

Máte radi tenis a viete akými pravidlami sa riadi? Výborne, v tom prípade viete ako sa počíta aj padel! Hra má však svoje špecifiká a v tejto časti vám ich všetky priblížime.

Základný prehľad

 • Podanie: Obidve podania, prvé aj druhé, sa podávajú zospodu
 • Údery: Forehand, backhand, voleje a smeč - väčšina úderov sa hrá so spodnou rotáciou (rezane)
 • Bodovanie: Body sa počítajú podobne, ako na tenise (15,30,40, za stavu 40-40 sa hrá tzv. “golden point“)
 • Loptička: Veľmi podobné tenisovým
 • Raketa: Je z tuhého materiálu bez strún, je dierovaná aby zmenšila odpor vzduchu
 • Steny: Sú súčasťou hry, primárne sa lopty odrážajú od sklenených častí

Podanie

Na rozdiel od tenisu, podáva sa vždy zospodu. Pri podaní sa lopta nemôže dotknúť pásky na sieti a ak sa tak stane, tak sa podanie opakuje. Prvé podanie v hre sa vždy začína z pravej strany kurtu a počas hry sa následne strany menia. Podávajúci hráč stojí za čiarou deliacou podávajúce pole, napravo alebo naľavo od stredovej čiary. Loptu pustí na zem, tá sa odrazí a hráč ju musí zasiahnuť pod úrovňou svojho pása. Loptička musí diagonálne preletieť do podávajúceho poľa na súperovej polovici, kde sa odrazí od zeme. Lopta môže pokračovať a odraziť sa od skla, ale až potom ako sa dotkne zeme. (Ak sa po podaní odrazí lopta od pletiva podanie je chybné).

Hra

Padel sa takmer vždy hrá vo štvorici (tzv. doubles), ale vedia si ho zahrať aj dvaja hráči. Lopta na hráčovej polovici sa môže odraziť od zeme len raz. (Ak lopta padne na zem dvakrát súper získava bod). Hráč si môže vybrať či si loptu nechá padnúť na zem alebo zahrá volej. Pokiaľ sa rozhodne loptu nechať odraziť od zeme, tak dopad musí byť čistý bez toho aby sa predtým lopta dotkla steny, v opačnom prípade bod získava súper. Po odraze od zeme sa lopta môže dotknúť stien ľubovoľný počet krát predtým, ako je odohraná na druhú stranu. Hráč má možnosť odohrať príjmanú loptu hneď po odraze od zeme alebo ju môže zasiahnuť aj o vlastnú stenu, tak aby preletela na súperovu stranu. Ak lopta padne na zem dvakrát alebo sa odrazí od mreže, ktorá je súčasťou bočných stien, predtým ako je zahraná naspať, tak súper získava bod. Stáva sa aj to, že lopta preletí ponad 4 metrovú oceľovú stenu kurtu, väčšinou ide o plusový bod pre súpera ale v padli sa uplatňuje možnosť vybehnúť mimo konštrukcie kurtu a loptu vrátiť do hry. Ak chcete vedieť ako to vyzerá v praxi, pozrite si toto VIDEO.

Bodovanie

Bodovanie v padli je podobné ako v tenise - rátajú sa body 15, 30, 40 a gem. Ak nastane v geme zhoda (40-40) hrá sa rozhodujúci bod, ktorý rozhodne o víťazovi gemu.

Na získanie setu je potrebných 6 gemov.  V prípade rozdielu o dva gemy a viac sa získava set a v prípade stavu gemov 6-6 sa hrá tiebreak, ktorý sa hrá do  sedem víťazných bodov. Tiebreak sa musí vyhrať minimálne o dva body.  Padelové zápasy sa hrajú na dva víťazné sety.

Novinky

VIEW ALL -
 • in Blog

  Padel – šport pre celú rodinu

  Padel si v posledných rokoch podmanil srdcia ľudí na celom svete. Jeho popularita aj na Slovensku rastie. Je to zábavný, dynamický a zdravý šport pre celú rodinu. Spája prvky tenisu a squashu a s pomocou odborníka sa ho viete naučiť už za 20 minút. Aké sú výhody padelu? Na úvod toho nepotrebujete veľa, padelové rakety si viete...
 • in Arena Padel Bratislava, Slovenská padelová asociácia

  Darujte 2% a podporte rozvoj padelu na Slovensku!

  Zamilovali ste si padel a chcete sa aj aktívne podieľať na jeho ďalšom rozvoji? Podporte tento rok našu asociáciu, ktorá je od roku 2018 najvyšším oficiálnym orgánom správy padelu na Slovensku a darujte na jej fungovanie 2% zo svojej dane! Postup je jednoduchý: ÚDAJE POTREBNÉ NA POUKÁZANIE 2% Adresa: Zochova 755/3, 81103 Bratislava-mestská čas...
TOP