KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

KONTAKTUJTE NÁS

 Zaujal vás padel? Dajte nám vedieť! 

HISTÓRIA

Padel je veľmi mladý šport a napriek tomu historiek o jeho vzniku je niekoľko. Veríme tomu, že verzia, ktorú oficiálne razila Španielska Padelová federácia a ktorá bola nedávno potvrdená aj Medzinárodnou federáciou je tá správna.

Padel vznikol v Mexiku, v meste Acapulco v roku 1969. Enrique Corcuera, miestny staviteľ, si na svojom pozemku obmedzenej veľkosti postavil modifikovaný kurt o šírke 10 metrov a dĺžke 20 metrov. V snahe o zamedzenie postupovania vegetácie na kurt, ho na zadných stranách obohnal betónovým múrom. Španielsky priateľ pána Corcueru a častý návštevník Mexika, priniesol tento nápad modifikovaného kurtu so stenami do Marbelly. Meno tohto páno bolo Alfonso Hohenloe a v jeho klube v Marbelle postavil jeden z prvých padelových kurtov. Mnoho hráčov pola, ktorý často navštevovali Argentínu sa naučili hrať padel práve v jeho klube. Práve títo hráči sa pričinili o jeho ďalšie rozšírenie, nakoľko zdieľali informácie o padele ako o zábavnom a dostupnom športe.

Vďaka tomu sa hra začala rozširovať v Argetíne a Španielsku, pričom v posledne menovanej krajine sa začínal hrať na rôznych miestach, keďže hráči ho prinášali z ciest do svojich domovských klubov. Išlo najmä o madridské klub Moraleja Golf Club, The Royal Club of Puerta de Hierro a Neguri Golf Club v Biscayskej provincii.

Stále viac a viac klubov sa pridávalo. Mohla za to nielen cenová dostupnosť kurtov, ale aj sociálny aspekt hry, keďže sa v ňom dokázali nájsť takmer všetci členovia klubu a spájal ich aj ľudsky. Z padelu sa stal rodinný a zároveň jeden z najrýchlejšie rastúcich športov v krajine. Španielsko v súčasnosti disponuje vyše 10 290 padelovými kurtami a 2149 klubmi. Niet sa čo diviť, že najlepších hráčov na svete patria hráči tejto krajiny.

Trend sa šíril aj do Severnej Ameriky, kde vznikla US Padel associácia v meste Chattanooga, Tennessee v roku 1993. V tomto meste vznikli vôbec prvé 2 kurty v USA. Ďalšie kurty pokračovali výstavbou po celej Amerike ako napríklad v Miami a Los Angeles. Popularita tohto športu sa zásadne zvýšila aj vo Veľkej Británii potom čo si ju miestni obyvatelia natoľko oblúbili, že sa začali padelových ihrísk dožadovať aj vo Veľkej Británii. V roku 2011 následne vznikla UK Padel Federation, ktorá začala koordinovať aktivity týkajúce sa tohto športu. Podoboným spôsobom sa začal šport šíriť aj do ostatných európskych krajín ako Švédsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko či Belgicko.

Padel Pro Tour (PPT) bol profesionálny padelový súťažný okruh, ktorý vznikol po dohode medzi organizátormi turnajov federácii z Argentíny a Špeanieska. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie okruhy World Padel Tour (WPZ), ktorý vznikol v španielsku a dosahuje medzinárodných rozmerov - v roku 2014 bol WPT okruh v Portugalsku, Argentíne a Dubaji.

Padel v súčasnosti - najrýchlejšie rastúci šport v Európe.

Galéria

Novinky

VIEW ALL -
  • in Blog

    Padel – šport pre celú rodinu

    Padel si v posledných rokoch podmanil srdcia ľudí na celom svete. Jeho popularita aj na Slovensku rastie. Je to zábavný, dynamický a zdravý šport pre celú rodinu. Spája prvky tenisu a squashu a s pomocou odborníka sa ho viete naučiť už za 20 minút. Aké sú výhody padelu? Na úvod toho nepotrebujete veľa, padelové rakety si viete...
  • in Arena Padel Bratislava, Slovenská padelová asociácia

    Darujte 2% a podporte rozvoj padelu na Slovensku!

    Zamilovali ste si padel a chcete sa aj aktívne podieľať na jeho ďalšom rozvoji? Podporte tento rok našu asociáciu, ktorá je od roku 2018 najvyšším oficiálnym orgánom správy padelu na Slovensku a darujte na jej fungovanie 2% zo svojej dane! Postup je jednoduchý: ÚDAJE POTREBNÉ NA POUKÁZANIE 2% Adresa: Zochova 755/3, 81103 Bratislava-mestská čas...
TOP