Marbella je príjemné mesto v Španielsku v ktorom žije okolo 120 000 ľudí. Pozná ho takmer každý a človek by povedal, že nemá už moc čím prekvapiť. Opak je však pravdou! Obyvatelia tohto mesta sa zásadne pričinili o celosvetový rozvoj profesionálneho padelu.
Z malebného mestačka do sveta luxusu a celebrít
V roku 1970 bol pár kilometrov južne od Marbelly postavený luxusný prístav Puerto Banus, vzniklo tak akoby mesto v meste. V súčasnosti doň zavíta až 5 miliónov návštevníkov ročne. Vďaka prístavu sa mesto stalo jednou z najslávnejších námorných turistických destinácii na juhu Európy. Kúsok od prístavu vzniklo tzv. “Údolie golfistov” v ktorom našli svoj raj turisti z Britských ostrovov a Škandinávie. Známa pláž Costa del Sol vždy lákala množstvo ľudí na svoje krásne zátoky so zlatým pieskom a priezračno modrú vodu. V Puerto Banus nakrútili svoje videoklipy mnohí slávni umelci ako napríklad Prince, Mariah Carey, Julio Iglesias či Mick Jagger. Marbella však nie je mesto len pre zbohatlíkov, do krásnych scenérii zvyknú zavítať všetky typy cestovateľov a dovolenkárov.
Túžba po výnimočnosti
Obyvatelia a miestni podnikatelia majú zrejme túžbu po jedinečnosti v krvi, vždy sa totižto snažia nájsť niečo v čom by boli výnimočný. Napríklad vedeli, že Marbella nikdy nemala profesionálny športový tím. Ako to vyriešili? Vytipovali si celkom nový šport, aký nikde inde v Európe nebol a spravili z neho profesionálnu záležitosť. Áno, dobre tipujete, išlo o padel.
Padel nevznikol v Marbelle, ale bol tam “privezený” miestnym podnikateľom Alfonsom de Hohenlohe (1924 – 2003), ktorý išiel do Mexika navštíviť svojho bohatého priateľa Enriqueho Corcuera. Corcuera nemal v záhrade dosť miesta na postavenie tenisového kurtu, tak sa rozhodol spraviť si vlastnú modifikáciu. Postavil si 20×10 metrové ihrisko s tenisovými čiarami a po stranách ho ohraničil betńovým múrom aby zabránil bujnej vegetácii rozšírenie na kurt. Pre Corcueru to v tom čase predstavovalo iba riešenie problému avšak pre Hohenloheho to bola inšpirácia a základ idei pre vynájdenie padelu.
Mexičan používal na hranie drevené rakety a okolité steny využíval v rámci hry, čiže lopta sa od nich mohla odrážať. Hru nazval padel tenis. Hohenhole však chcel viac ako len zábavku a preto sa po návrate rozhodol postaviť prvé dva kurty v jeho rekreačnom klube v Marbelle. Alfonso de Hohenlohe bol tak prvým európanom, ktorý priniesol padel na starý kontinent. Viac o info histórii padelu nájdete aj tu.
Z Marbelly opäť do sveta
Čo nasledovalo ďalej bolo explozívne šírenie padelu po celom svete. Mnoho tenistov sa zamilovalo do tejto novej hry, Hohenlahe upravil pravidlá hry do dnešnej podoby a bývalý tenisový hráč Manolo Santana začal organizovať rôzne turnaje. Týmto spôsobom sa k padelu dostávali stále noví ľudia. Štafetu čoskoro prevzal priateľ Hohenhaleho, argentínsky multi-milionár Julius Manditengui, ktorý po návšteve Marbelly priniesol šport do Južnej Ameriky. Len pár rokov nato sa stal padel druhým najpopulárnejším športom v Argentíne.
Začalo to jedný kurtom
20 metrov dlhý a 10 metrov široký bol kurt, ktorý si postavil Corcuera vo svojej záhrade, ten istý kurt, ktorý inšpiroval Hohenloheho a ktorý spravil z Marbelly rodné mesto profesionálneho padelu. V dnešnej dobe je padel populárnym športom s vlastným celosvetovým okruhom World Padel Tour. V Španielsku niet tenisového klubu v ktorom by sa nenachádzalo aspoň niekoľko padelových kurtov a šport sa raketovo šíri po celej Európe. My sa snažíme aby bolo Slovensko pri tom a celé by sa to malo začať prvými kurtami už čoskoro.
Ak vás táto téma zaujala, tak vám odporúčame ďalej sa ponoriť do histórie padelu alebo pokračujte videami v ktorých si vysvetlíme základné padelové údery.